Прокладання струмовідводів та захист від напруги дотику
Правильно запроектована та виконана зовнішня система блискавкозахисту (LPS) перехопить удар блискавки, що наближатиметься до будівлі, яка захищається, та змінімізує негативні наслідки і збитки від цього удару. Щоб LPS працювала правильно, при розрахунку і влаштуванні даної системи потрібно враховувати вимоги і рекомендації ДСТУ EN 62305-3:2012 «Блискавкозахист – Частина 3: Фізичні руйнування будівель (споруд) та небезпека для життя».
Але навіть якщо зовнішня LPS запроектована і влаштована відповідно до вимог чинних нормативних документів, за деяких умов близькість струмовідводів до місць можливого перебування людей під час грози, може бути небезпечною для життя цих людей. Струм блискавки, який протікатиме по доземних провідниках (струмовідводах), може поразити людину, що знаходитиметься в момент проходження струму близько до струмовідводу (на відстані, меншій від безпечної).
Відповідно до розділу 8.1 ДСТУ EN 62305-3:2012, небезпека напруги дотику знижується до прийнятного рівня за виконання однієї з таких умов:
a) за нормальних умов експлуатації немає людей у межах 3 м від доземних провідників;
b) використовується система принаймні з 10 доземних провідників згідно з 5.3.5;
c) контактний опір поверхневого шару ґрунту у межах 3 м від доземних провідників становить не менше, ніж 100 кОм.

Звичайно, найкраще встановлювати доземні провідники на відстані не менше 3 м від входів в будівлю та інших місць, в яких під час грози можуть перебувати люди. Але часом бувають ситуації, коли через особливості фасадів немає можливості дотриматись цих вимог, і в таких випадках потрібно вжити захисних заходів проти загрози для життя унаслідок дії напруги дотику.
№1 – ізолювання доземного провідника
Для зниження небезпеки напруги дотику до прийнятного рівня потрібно ізолювати відкрито прокладений струмовідвід проклавши його у пластиковій трубці з товщиною стінки не менше 3 мм, яка забезпечить імпульсну міцність у 100 кВ, 1,2/50 мкс. В цьому випадку рекомендуємо термостійку монтажну трубку для блискавкозахисту зі стінкою 4 мм – арт. К-201 з асортименту обладнання FS.
№2 – забезпечити фізичну недоступність людей до струмовідводу та/або встановити попереджувальні написи для зменшення ймовірності дотику до доземного провідника.
Також, у випадках влаштування LPS на будівлях шкіл чи дитячих дошкільних закладів, рекомендуємо ізолювати не тільки ті струмовідводи, які знаходяться близько до входів, але і всі інші струмовідводи, адже діти можуть не розуміти небезпеки напруги дотику та під час грози ховатись чи пробігати біля відкрито встановлених доземних провідників.
В таких випадках рекомендуємо ізолювати струмовідвід в трубці на висоті 2..3 м від землі з допомогою трубки арт. К-201 та виконувати контрольне з’єднання у фасадній коробці арт. К-681.