стаття

КОНТРОЛЬНЕ З'ЄДНАННЯ В СИСТЕМІ БЛИСКАВКОЗАХИСТУ

Контрольне з’єднання в системі блискавкозахисту

У зовнішній системі блискавкозахисту (LPS) між доземним провідником (струмовідводом) та провідником системи земляного закінчення (уземлення), згідно вимог ДСТУ EN 62305-3:2012 “Блискавкозахист – Частина 3: Фізичні руйнування будівель (споруд) та небезпека для життя” [1] потрібно влаштовувати контрольне (перевірочне) з’єднання! Що таке контрольне з’єднання, для чого воно потрібне і як його влаштовувати?

Призначення та необхідність влаштування контрольного з'єднання

Контрольні злучники використовують для того, щоб існувала можливість роз’єднати систему земляного закінчення від доземних провідників, та виміряти опір уземлення. Також за допомогою перевірочного злучника можна перевірити цілісність доземного провідника, який змонтовано приховано під утепленням, провівши заміри між контрольним злучником і системою блискавкоприймачів.

Влаштування контрольного з’єднання вимагається згідно р. 5.3.6 [1], та таке з’єднання являє собою болтове з’єднання провідника струмовідводу та провідника уземлення за допомогою злучника. Контрольне з’єднання не потрібно влаштовувати лише у одному випадку – для природних доземних провідників (використання провідника чи арматури у колонах або металевих колон) у поєднанні із фундаментним уземленням. Для інших випадків, наприклад коли наявні природній доземний провідник у колоні та незалежний уземлювач, перевірочні злучники влаштовувати необхідно.

Варіанти розміщення контрольного злучника

Контрольні злучники потрібно влаштовувати на кожному доземному провіднику (струмовідводі). Існує 2 варіанти розміщення контрольного злучника: влаштування контрольного злучника на стіні (у фасадній коробці або відкрито) та влаштування контрольного злучника землі (у ревізійному колодязі).

1. Влаштування контрольного з'єднання на стіні

Найчастіше контрольне з’єднання виконують на фасадній стіні: між провідником струмовідводу (наприклад, з алюмінієвого або оцинкованого дроту діам. 8 мм) та провідником уземлення (наприклад, смугою 25х4 мм) влаштовується болтовий затискач, до якого повинен бути доступ для можливості його роз’єднання. Висота встановлення перевірочного злучника не регламентується і такі злучники встановлюють так, щоб було забезпечено до них доступ під час перевірки. Найчастіше встановлюють контрольні злучники на висоті +- 0,5 м.

Приклад влаштування контрольного з’єднання.

1 – перевірочний злучник
2 – доземний провідник
3 – провідник уземлення
4 – фасадна коробка для влаштування контрольного з’єднання
5 – тримач провідника уземлення
6 – антикорозійний захист смуги за допомогою антикорозійної стрічки

На рисунку показано приклад влаштування контрольного з’єднання. Під номером (1) показаний власне перевірочний злучник, який з’єднує круглий провідник струмовідводу (2) та плоский провідник земляного закінчення (3).

Влаштування фасадної коробки (4) не вимагається згідно вимог ДСТУ, проте її потрібно влаштовувати при влаштуванні струмовідводу приховано (наприклад, під утепленням) або при влаштуванні доземного провідника у термостійкій трубці. При відкритому влаштуванні доземних провідників фасадну коробку часто використовують для обмеження стороннього доступу до контрольного злучника.

В якості провідника уземлювача (3) можна використовувати як плоский провідник, наприклад, смугу оцинковану 25х4 мм чи 40х4 мм, так і круглий провідник – оцинкований дріт діаметром 10 мм. Для захисту оцинкованого провідника уземлювача від корозії, згідно р. E.5.6.2.2.1 [1] обов’язково потрібно забезпечити його антикорозійний захист на довжині 0,3 м у місці переходу із землі до повітряного середовища. Це можна виконати за рахунок обгортання провідника антикорозійною стрічкою. Для провідника із міді чи нержавіючої сталі такий антикорозійний захист влаштовувати не потрібно.

2. Влаштування контрольного з'єднання в землі

Якщо немає можливості влаштувати контрольне з’єднання на стіні (наприклад, при прихованому влаштуванні провідника або влаштуванні провідника у колоні), його можна влаштувати в землі у ревізійному колодязі.

При цьому потрібно пам’ятати, що алюмінієвий провідник та оцинкований провідник діаметром 8 мм не можна прокладати в землі, тому потрібно виконати на фасаді (приховано) перехід від алюмінієвого чи оцинкованого провідника діам. 8 мм на оцинкований провідник діам. 10 мм, яким вже дойти до ревізійного колодязя в землі.

У випадку, якщо в ревізійному колодязі проводиться контрольне з’єднання провідника з наступним провідником, який вже пізніше приєднається до кільцевого чи вертикального уземлювача, ревізійний колодязь можна влаштовувати на будь якій відстані від стіни. У випадку, якщо в ревізійному колодязі через контрольний злучник влаштовується з’єднання із кільцевим чи вертикальним уземлювачем, колодязь потрібно влаштовувати на відстані не менше 1 м від фасаду для виконання вимоги р. 5.4.3 [1] щодо розміщення уземлювачів. При цьому, вимогу р. 5.4.3 [1] щодо розміщення вертикального уземлювача типу А на глибині не менше 0,5 м дотримувати не потрібно, і верхня частина уземлювача, враховуючи глибину колодязя 0,3 м, повинна знаходитись на глибині +- 0,15 м.

Документи, на які посилається у статті:

[1]ДСТУ EN 62305-3:2012 – Блискавкозахист –
Частина 3: Фізичні руйнування будівель (споруд) та небезпека для життя

В переліку обладнання блискавкозахисту FS наявні наступні елементи, які можна використати для влаштування контрольного з’єднання:

1. Контрольні злучники:

  • арт. С-031 або С-032 для з’єднання доземного провідника із смугою уземлення шириною до 30 мм
  • арт. С-034 для з’єднання доземного провідника із смугою уземлення шириною 40 мм

2. Коробки для влаштування контрольного з’єднання:

  • арт. К-681 – фасадна коробка глибиною 60 мм при влаштуванні струмовідводу в трубці або відкрито
  • арт. К-682 – фасадна коробка глибиною 100 мм при влаштуванні доземного провідника під утепленням
  • арт. К-683 – ревізійний колодязь, виконаний із міцного пластику (витримує навантаження до 3-х тон), для влаштування контрольного злучника в землі.

Слідкуйте за нами у:

5 2 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі