стаття

Обслуговування систем блискавкозахисту відповідно до ДСТУ EN 62305-3:2012

Обслуговування систем блискавкозахисту

Запити з питань обслуговувань систем блискавкозахисту наша компанія отримує регулярно, тому сьогодні пропонуємо детальний опис програми обслуговування змонтованих систем блискавкозахисту. Інформація буде цікава також і для користувачів активних систем блискавкозахисту!

Не потрібно пояснювати, що ефективність, стабільна робота та працездатність будь-якої системи залежить не тільки від гарного проєкту чи професійного монтажу, але і від якісного обслуговування.

Звернемось до нормативів з блискавкозахисту. Розділ 7 (Обслуговування та перевірка LPS) ДСТУ EN 62305. Частина 3: Фізичні руйнування будівель (споруд) та небезпека для життя». В цій частині стандарту чітко вказано – ефективність змонтованих систем блискавкозахисту залежить від того як цю систему було встановлено, як вона (система) обслуговується та як перевіряється.

Компоненти LPS за кілька років експлуатації можуть втрачати свою ефективність через корозію, пошкодження внаслідок погодних умов, або ударів блискавки. Крім цього часто виникають типові ситуації – будівля здана в експлуатацію, виконані всі вимоги до влаштування LPS, проте в процесі експлуатації будівлі з’явились додаткові вентиляційні установки, антени чи надбудови. Питань до монтажної організації немає, адже все виконано у відповідності до проєкту, проте при можливому ударі блискавки система блискавкозахисту не спрацювала і майно Замовника вийшло з ладу. Або райони для яких характерні значні сезонні зміни температури та опадів, сильних поривів вітру. Такі райони потребують щорічного обстеження системи LPS, адже критичні кліматичні зміни можуть прискорити процес корозїі, або руйнування частин елементів перехоплювачів чи струмовідводів.
Також не потрібно забувати – будь-яка змонтована система блискавкозахисту буде добре функціонувати при умові опору земляного закінчення, що не перевищує 10 Ом. Перевірити відповідність уземлення нормативним значенням можливо тільки шляхом періодичного обслуговування LPS!

Тепер детальніше про технічне обслуговування та огляд LPS.

Види та періодичність перевірок LPS

Відповідно до Розділу 7 (Обслуговування та перевірка LPS) «ДСТУ 62305. Частина 3: Фізичні руйнування будівель (споруд) та небезпека для життя» розрізняють декілька варіантів перевірок (оглядів) систем LPS: візуальна, повна та критичні ситуації.

Метою перевірок є встановлення, що змонтована система блискавкозахисту відповідає проєкту, елементи системи LPS у задовільному стані, корозія відсутня, вимірювання значень опору земляного закінчення та порівняння з початковими даними.

Таблиця Е.2. показує регулярність перевірок та максимальний інтервал між перевірками LPS

Рівень захисту Візуальний огляд, рік Повний огляд, рік Критичні ситуації, повний огляд
І або ІІ Щорічно 1 раз на 2 роки Щорічно
ІІІ або IV 1 раз на 2 роки 1 раз на 4 роки Щорічно

 

Візуальний та повний огляд різняться складом та порядком робіт.

Критичні ситуації прирівнюються до повного огляду та застосовуються після подій що могли пошкодити систему, в тому числі у випадках влучання блискавки у будівлю. Крім цього критичні ситуації можуть включати будівлі, що містять у собі чутливі внутрішні системи, офісні будівлі, комерційні будинки, або місця, де може бути присутнім значне число людей.

Обсяг робіт та склад робіт при обслуговуванні систем блискавкозахисту наведено нижче.

Візуальний огляд

В наведеній блок-схемі зазначено періодичність та склад робіт при візуальному огляді системи LPS.

1. З точки зору безпеки заборонено проводити візуальний огляд під час грози! Візуальний огляд рекомендовано проводити перед початком грозового сезону, тобто в період квітень-травень поточного року. Персоналу, що обслуговує систему LPS, потрібно дотримуватись всіх заходів, що регламентовані для робіт підвищеної небезпеки!

2. Періодичність візуального огляду наведена в блок-схемі та може бути змінена на вимогу відповідних уповноважених органів, або за рекомендаціями Замовника. Регулярність перевірок не може перебільшувати терміни, аніж наведено у Таблиці Е.2. ДСТУ EN 62305. Частина 3. Програма перевірок затверджуються проектувальником або монтажником LPS спільно з власником будівлі. Технічне обслуговування має відбуватись за будь-яких умов, навіть якщо проектувальником LPS були вжиті запобіжні заходи для забезпечення захисту від корозії.

3. Інженеру, що проводить огляд, належить мати при собі журнал обслуговування системи LPS, проект системи блискавкозахисту будівлі або виконавчу документацію на систему блискавкозахисту. З допоміжних інструментів необхідний бінокль, що дозволить побачити видимі елементи системи блискавкозахисту. Не завадить так само мати при собі ріжково-накидні ключі, набір викруток, щітку для металу, а також балончик цинк-спрею.

4. Для полегшення виконання перевірок LPS має бути підготовлено інструкції з перевірки LPS. Інструкція має містити достатньо інформації про змонтовану систему блискавкозахисту, особливості монтажу, усі важливі елементи, типи та стан компонентів, а також, що особливо важливо, – отримані результати випробувань на момент здачі в експлуатацію системи LPS.

Роботи, котрі необхідно провести під час візуального огляду системи LPS

Перш за все потрібно переконатись, що дах будівлі не зазнав значних змін (наприклад внаслідок реконструкції) а комини, труби, антени та інші виступаючі конструкції перебувають у зоні захисту блискавкоприймачів. У випадку суттєвих змін негайно повідомити власника будівлі!

Візуальний огляд блискавкоприймачів

Огляд може проводитись за допомогою бінокля. Необхідно переконатись що:

– блискавкоприймачі розміщено відповідно до проекту (виконавчої документації);

– немає видимих поломок блискавкоприймачів, всі вони стоять вертикально;

– сліди корозії на щоглах з нержавіючої сталі не вважаються дефектом;

– до блискавкоприймачів не приєднано інші комунікації (з досвіду дуже часто зустрічаємо прикріплені до труб блискавкоприймачів слабострумні кабелі чи пристрої, телевізійні антени або інше обладнання, що категорично заборонено!!!);

– якщо наявні розтяжки для блискавкоприймачів – переконатись, що трос розтяжок не провисає і надійно тримає щоглу у вертикальному положенні;

– переконатись, що блискавкоприймачі, які виконані на бетонних основах, стоять вертикально. У випадку відхилення щогли, вирівняти вертикаль за допомогою опорних болтів металевої підставки.

– переконатись, що бетонні основи не продавлюють покрівлю даху. У випадку покриттів мембранного типу рекомендуємо підставляти під бетонні основи геотекстиль або килимок з мембрани.

! Для інформації – діелектричні резинові килимки не пристосовані для застосування у відкритому середовищі, адже як правило, не мають в своєму складі присадок, що перешкоджають сонячному випромінюванню і тому швидко руйнуються під дією сонця.

– за можливості, перевірити кріплення злучників. Злучник щогли та струмовідводу має бути щільно зафіксований на трубі.

Горизонтальні провідники БП

Огляд може проводитись за допомогою бінокля. Необхідно переконатись:

– усі видимі елементи блискавкоприймальних провідників, струмовідводів закріплені на поверхні даху за допомогою тримачів;

– немає жодних вказівок на пошкодження дроту, візуально не має послаблених з’єднань, не має розривів провідників;

– у випадку використання гнучких тримачів дроту (наприклад арт. Н-024 (ТМ “FS” Блискавкозахист”)) переконатись, що тримачі не похилились під дією снігового покриву. В інакшому випадку потрібно рекомендувати Замовнику влаштувати снігозатримувачі.

– до дроту блискавкозахисту не під’єднано жодних сторонніх кабелів чи інших інженерних комунікацій.

Якщо дріт прокладений на пластикових підставках з бетонним наповненням на горизонтальних поверхнях. (Даний огляд виконують безпосередньо на даху будівлі)

– якщо будівля має невеликий ухил даху, є імовірність, що пластикові тримачі з бетонним наповненням під дією снігового навантаження позсувались. В такому випадку необхідно виставити пластикові тримачі в початкове положення.

Зауважимо – необхідно дотримуватись кроку між тримачами в 1 метр. У випадку більшого кроку між тримачами, з часом під дією снігового покриву, дріт може провиснути та пошкодити поверхню даху, особливо якщо поверхня з руберойду. Рекомендується зробити контрольне приклеювання частини тримачів, щоб завадити повторення даної ситуації. Пластикові тримачі також можуть позсуватись у випадку відсутності компенсаторів!

– необхідно візуально оглянути з’єднання чарунок. Вибірково перевірити хрестові чи універсальні злучники на момент затяжки болтів та гайок. Злучники повинні надійно утримувати дріт, послаблених з’єднань не повинно бути.

– якщо струмовідводи прокладені по парапетах – переконатись, що дріт надійно закріплений в пластикових чи металевих тримачах. У випадку, якщо дріт прокладено на пластикових тримачах з бетонним наповненням, переконатись, що тримачі надійно прикріплені до парапету і відсутня ймовірність “сповзання” тримача за межі парапету, особливо в сторону фасаду будівлі!

Якщо провідники прокладені вздовж ринв (арт. С-061 (ТМ “FS” Блискавкозахист”))
– переконатись за допомогою бінокля, що кріплення для ринви надійно тримає дріт та немає провисання.

Візуальний огляд доземних провідників

Струмовідводи, виконані методом натягування (на натяжній трубі – арт. К-274, К-276 ТМ “FS” Блискавкозахист”) – переконатись, що дріт струмовідводів натягнутий, немає провисань, натяжний зажим щільно тримає дріт.

Струмовідводи, що прокладені відкрито по фасадах будівлі

– переконатись, що всі тримачі надійно зафіксовані в стіні та щільно тримають дріт;

– візуально переглянути місця з’єднань дроту;

– оглянути місця з’єднань дроту з смугою. Переконатись, що контрольні злучники щільно фіксують смугу та дріт.

Смуга заземлення

– переконатись, що смуга заземлення не вражена корозією. В іншому випадку – виконати поточний ремонт цинкового покриття за допомогою металевої щітки та цинк-спрею.

Нормативом рекомендується смугу заземлення, особливо на рівні виходу з землі, додатково обробити антикорозійними засобами.

Пристрої захисту від імпульсних перенапруг

– візуально перевірити індикацію пристроїв захисту від імпульсних перенапруг (SPD). При необхідності виконати заміну змінного модуля.

Звіт про візуальний огляд LPS

Звіт про візуальний огляд LPS необхідно записати в журнал обслуговування!

Звіт має містити такі відомості:

– загальний стан провідників, блискавкоприймачів, струмовідводів;

– надійність кріплення провідників, блискавкоприймачів та їх компонентів;

– загальний рівень корозії та виконанні роботи з поточного ремонту цинкового покриття;

– задокументувати усі зміни та доповнення, якщо проводились в системі;

– наступний термін перевірки системи LPS;

На додачу до вищезазначеного рекомендуємо проводити візуальний огляд після будь-якої відомої виснаги блискавки або після сильних поривів вітру!

Роботи, котрі необхідно провести під час повного огляду системи LPS, а також у випадку критичних ситуацій

Перевірка й випробування LPS включає візуальний огляд, що наведено в п.5 (Роботи, котрі необхідно провести під час візуального огляду системи LPS). Крім цього повний огляд включає перевірку опору землі системи земляного закінчення та перевірку безперервності тих частин LPS, котрі були недоступні при візуальному огляді.

Система земляного закінчення

– виміряти опір землі кожного локального уземлювального електроду чи групи електродів та, якщо це можливо, опір землі всієї системи земляного закінчення.

Кожен локальний уземлювальний електрод або комплект уземлювачів належить вимірювати ізольовано. Контрольні злучники потрібно від’єднати від струмовідводів.

Для мереж уземлення, що складаються як з вертикальних стрижнів уземлення, так і частково або повного кільцевого уземлювального електроду, відключення та перевірка повинні проводитись у колодязі перевірки уземлення. Якщо такий огляд неможливий для виконання, потрібно зробити заміри шляхом високочастотних або імпульсних вимірювань.

В цілому опір уземлення не має перевищувати 10 Ом. Єдине виключення – уземлювальний електрод у скелястих грунта, що прокладений відповідно до п. Е.7.2.4а ДСТУ 62305-3.

Якщо система земляного закінчення не відповідає умовам стандарту або перевірка дотримання вимог є неможливою через брак інформації, необхідно удосконалити уземлення шляхом встановлення додаткових уземлювальних електродів, або системи уземлення в цілому.

Звіт про повний огляд LPS

Звіт про повний огляд LPS необхідно записати в журнал обслуговування!

Звіт має містити такі відомості:

– загальний стан провідників, блискавкоприймачів, струмовідводів;

– перевірка електричної безперервності устаткування LPS;

– вимірювання опору земляного закінчення;

– надійність кріплення провідників, блискавкоприймачів та їх компоненті, підтягування з’єднань;

– загальний рівень корозії та виконанні роботи з поточного ремонту цинкового покриття;

– задокументувати усі зміни та доповнення, якщо проводились по системі;

– перевірка SPD;

– наступний термін перевірки системи LPS;

У випадку, якщо за результатами перевірки встановлюється необхідність у виконанні ремонтних робіт, такі роботи мають бути виконані негайно!

Порядок обслуговування належить встановити для кожної окремої LPS та він має стати частиною загальної програми утримання інженерних систем будівлі.

Обслуговування активних блискавкоприймачів E.S.E. “Gromostar” - рекомендації виробника

Обслуговування активних систем потрібно для визначення працездатності активних голівок. Загалом обслуговування активних систем не відрізняється від типових варіантів обслуговування наведеного вище (візуального, повного та критичних ситуацій). Такі системи потребують візуального огляду також після кожного попадання блискавки, про що буде свідчити лічильник ударів, або інформація від замовника даних послуг.

Особливістю повного огляду є також вимірювання працездатності активної голівки тестером для активних блискавкоприймачів, наприклад “Tester TP-S”. Для оренди або придбання тестера необхідно звернутись в компанію, що постачає даний тип обладнання. Також вам буде надано інструкцію з користування даним пристроєм.

Впевнені, тепер ви більше розумієте наскільки важливе питання технічного обслуговування LPS. Нажаль, на момент написання даної статті, технічне обслуговування блискавкозахисту проводиться вкрай рідко, проте спільними зусиллями ми наведемо лад у цій прогалині!

Слідкуйте за нами у:

0 0 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі