Використання природніх елементів в системі блискавкозахисту

В якості елементів СБЗ (Системи блискавкозахисту) можна використовувати природні компоненти, які є виготовленими з струмопровідних матеріалів, і які постійно повинні знаходитися в будівлі або на будівлі, та не повинні змінюватися.
 
В якості природніх компонентів блискавкоприймачів можна використовувати наступні елементи:
 
1. Металеві листи, що покривають будівлю, яка захищається (наприклад бляха, листи металочерепиці чи профнастилу), якщо виконуються наступні умови:
а) забезпечена надійна електрична неперервність між різними частинами (наприклад, з використанням пайки твердим припоєм, зварювання, гофрування, фальцевих з'єднань, закручування або болтового з’єднання);
б) товщина металевого листа є не меншою ніж: 0,5 мм для листів з сталі (нержавіючої, оцинкованої), міді; не меншою ніж 0,65 мм для алюмінію і 0,7 мм для цинку.
В такому випадку запобігання пробою обшивки не має великого значення (тобто при ударі блискавки металевий лист покрівлі може бути пошкоджений, але струм відведеться до системи заземлення) і не розглядається загоряння будь-яких легкозаймистих матеріалів, які знаходяться під покрівлею;
в) якщо необхідно вживати заходів обережності щодо пробою металевих листів покрівлі або є ймовірність загоряння легкогорючих матеріалів під покрівлею в місці удару блискавки, можна використовувати металеві листи з товщиною не меншою 4 мм для сталі і титану, 5 мм для міді та 7 мм для алюмінію;
г) дані металеві листи не є покритими ізоляційним матеріалом, при цьому тонкий шар захисної фарби, асфальтове покриття товщиною 1 мм або покриття з ПВХ товщиною 0,5 мм не розглядають як ізолятор.
 
2. Металеві компоненти дахів будівель і споруд (кроквяні ферми, поєднана між собою металева арматура і т. д.), які розташовані під неметалевим покриттям даху, за умови, що останню частину можна виключити з захищається будівлі (тобто металеві конструкції, які знаходяться під черепицею, при ударі блискавки в них відведуть струм, але черепиця буде пошкодженою).
 
3. Розташовані на даху металеві труби і резервуари за умови, що вони виготовлені з матеріалу, площа поперечного перерізу і товщина яких є не меншою ніж:
– для міді та нержавіючої сталі: переріз 50 мм2, мінімальна товщина 2мм;
– для алюмінію: переріз 70 мм2 і мінімальна товщина 3мм;
– для поцинкованої сталі: переріз 50 мм2, мінімальна товщина 2,5 мм;
(детальніше див. табл. 6 ДСТУ EN 62305-3:2012).
 
4. Металеві частини, наприклад орнаментальні форми, огородження, труби, покриття парапетів і т. д., площа поперечного перерізу яких є не меншою, ніж зазначена вище.
 
5. Металеві труби і резервуари, що містять легкозаймисті або вибухонебезпечні суміші, за умови, що вони виготовлені зі сталі (нержавіючої, поцинкованої) чи титану товщиною не менше 4мм, міді товщиною не менше 5мм або алюмінію товщиною не менше 7мм, і що підвищення температури внутрішньої поверхні в точці удару блискавки не представляє небезпеки. Якщо вимоги до товщини не дотримуються, то
труби і резервуари повинні бути захищені окремими блискавкоприймачами. Також труби, по яких проходять легкозаймисті та вибухонебезпечні суміші, не розглядають в якості природного компонента блискавкоприймача, якщо у фланцевих з'єднаннях використовуються неметалеві прокладки або якщо сторони фланця пов'язані іншим надійним способом.

> На будівлях з плоскими дахами металеве покриття огорожі даху можна використовувати в якості природного компонента блискавкоприймача відповідно до р. 5.2.5 ДСТУ EN 62305-3:2012 за відсутності ризику загоряння в результаті впливу розплавленого металу. Провідники блискавкоприймача і сітки на поверхні даху та струмовідводи повинні з’єднюватись з покриттям огорожі даху. Якщо на стиках між секціями панелей, що покривають огорожі, відсутній надійний зв’язок, то між ними потрібно забезпечити струмопровідне шунтування. 
 
> Струмопровідні частини, наприклад металеві труби та огородження, встановлені на поверхні даху або виступаючі над нею, слід розглядати в якості природних провідників системи блискавкоприймача за умови, що товщина їх стінок відповідає значенням таблиці 3 ДСТУ EN 62305-3:2012. Резервуари і трубопровід, в яких міститься газ чи рідини під високим тиском або вогненебезпечний газ чи рідини, не повинні використовуватися в якості природних блискавкоприймачів.
 
> Струмопровідні частини над поверхнею даху, наприклад металеві резервуари і сталеві арматурні стержні бетону, повинні з'єднуватися з СБЗ. Для запобігання електричного проходження повного струму блискавки через будівлю, між такими природними компонентами СБЗ і сіткою блискавкозахисту необхідно забезпечити добре сполучення. Якщо прямий удар блискавки в дану струмопровідну частину будівлі неприпустимий, потрібно встановити блискавкоприймачі таким способом, щоб ця частина опинилась всередині захищеного простору системою блискавкоприймача.

В якості природніх компонентів струмовідводів можна використовувати наступні елементи:
 
1. Металеві конструкції за умови, що:
а) забезпечена надійна електрична неперервність між різними частинами (наприклад, з використанням пайки твердим припоєм, зварювання, гофрування, фальцевих з'єднань, закручування або болтового з’єднання);
б) вони виготовлені з матеріалу, площа поперечного перерізу і розміри яких є не меншими ніж:
– для міді та нержавіючої сталі: переріз 50 мм2, мінімальна товщина 2мм, діаметр 8мм;
– для алюмінію: переріз 70 мм2 і мінімальна товщина 3мм, діаметр 8мм;
– для поцинкованої сталі: переріз 50 мм2, мінімальна товщина 2,5 мм, діаметр 8мм;
(детальніше див. табл. 6 ДСТУ EN 62305-3:2012).
* труби, по яких протікають горючі або вибухонебезпечні суміші, не повинні розглядатися в якості природних компонентів струмовідводу, якщо у фланцевих з'єднаннях використовуються неметалеві прокладки або якщо сторони фланця пов'язані ! іншим надійним способом.
 
2. Металеві, електрично неперервні конструкції будівлі, армовані бетоном.
* для збірного залізобетону важливо встановлювати між армованими елементами з’єднюємі між собою вузли. Окремі частини повинні з'єднуватися на місці під час складання.
* для попередньо напруженого залізобетону слід приділяти увагу ризику виникнення неприйнятних механічних наслідків як через протікання струму блискавки, так і через результат з'єднання з системою блискавкозахисту.
 
3. З'єднана сталева арматура будівлі.
 
4. Металеві частини фасаду, профільовані елементи і опорні металеві конструкції фасаду за умови, що:
– їх розміри відповідають вимогам табл. 6 ДСТУ EN 62305-3:2012, а товщина металевих листів або металевих труб становить не менше 0,5 мм;
– забезпечена їхня електрична неперервність у вертикальному напрямку.

> Для збільшення загальної кількості паралельних провідників струму рекомендується використовувати природні компоненти, оскільки це зменшує падіння напруги в системах струмовідводів і скорочує електромагнітні перешкоди в будівлі. Однак слід гарантувати, що такі струмовідводи є електрично неперервними по всьому шляху між системою блискавкоприймача і системою заземлення.
 
> Сталеву арматуру в нових побудованих будинках слід розглядати відповідно до р. Е.4.3 ДСТУ EN 62305-3:2012. Якщо не можна гарантувати електричну неперервність природних струмовідводів, то потрібно встановлювати звичайні струмовідводи.
 
> Водостічну трубу, яка задовольняє умовам природних струмовідводів відповідно до п. 5.3.5 ДСТУ EN 62305-3:2012 (мінімальна товщина 2мм для міді та нержавіючої сталі, 2,5мм для поцинкованої сталі, 3мм для алюмінію), можна використовувати в якості струмовідводу.
 
> Як природні струмовідводи можуть використовуватися арматурні стержні стін або бетонні колони і сталеві каркасні конструкції.
 
> > Примітки до використання металевих частин фасаду в якості струмовідводів:
– розподіл струму в металевих фасадах є більш стійким, ніж в залізобетонних стінах; також металевий фасад створює максимальне електромагнітне екранування, якщо він є електрично неперервним по всій своїй зоні;
– високої ефективності електромагнітного екранування будівлі досягають тоді, коли постійне з'єднання сполучених металевих листів фасаду виконується через досить невеликі проміжки;
– симетрія розподілу струму безпосередньо пов'язана з кількістю з’єднань;
– якщо до ослаблення екрану пред'являються суворі вимоги і в фасад вбудовуються вікна з суцільних смуг, то ці вікна повинні шунтуватися за допомогою провідників через короткі проміжки. Це можна зробити за допомогою металевих віконних рам. Металевий фасад з'єднують з рамою вікна через короткі проміжки. Зазвичай кожен край з'єднують з горизонтальною поперечною балкою віконної рами через проміжки, що не перевищують простір вертикальних елементів конструкції вікна. Необхідно уникати вигинів і обходів. Металеві фасади, що включають в себе порівняно малі елементи, які не пов'язані між собою, не можуть використовуватися в якості системи природних струмовідводів або електромагнітного екранування.
 
Інформацію взято з ДСТУ EN 62305-3:2012 «Фізичні руйнування споруд та небезпека для життя людей»

Слідкуйте за нами у:

0 0 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі