Пристрої захисту від імпульсних перенапруг: обов’язкові до встановлення чи рекомендовані?

З переходом на європейський стандарт проектування блискавкозахисту та введенням незвичного для більшості інженерів обов’язкової процедури визначення ризиків від враження блискавкою будівель все частіше маємо справу з підбором і влаштуванням ПЗІП.

І хоч кожен спеціаліст-електрик скаже що ці пристрої дуже рекомендовано ставити, та фактор вартості викликає у власників чи керівництва об’єктів часте запитання – ПЗІП все таки обов’язковий чи в деяких випадках можна обійтись без нього?

Розглянемо все, що вказано з цього приводу в нормах!

Про влаштування ПЗІП у ДСТУ EN 62305-2:2021

В першу чергу потребу у влаштуванні ПЗІП для конкретного об’єкту визначає розрахунок ризиків згідно ДСТУ EN 62305-2:2012. З його результату чітко видно за допомогою яких засобів ризики від дії блискавки знизяться до допустимого рівня. Якщо необхідний захист внутрішнього обладнання – тоді ПЗІП обов’язковий до встановлення. Досвід показує що розрахунок показує потребу у ПЗІП для більш ніж 90% будівель і споруд де є електронне обладнання чи цінне електричне устаткування.

Тобто якщо при розрахунку ризиків згідно ДСТУ EN 62305-2 для зменшення ризику R4 в розрахунку враховано встановлення ПЗІП, то влаштування ПЗІП для цього об’єкту вже буде обов’язковим!

Про це описано також у ДСТУ EN 62305-4:2012 , п.4.3 Основні заходи захисту в LPMS:

Вибір найбільш підходящих заходів захисту від електромагнітного імпульсу, що випливає з грозових розрядів (LEMP), забезпечується оцінкою ризиків відповідно до IEC 62305-2, з урахуванням технічних та економічних факторів.

Про влаштування ПЗІП у ДСТУ EN 62305-3:2021

У ДСТУ EN 62305-3:2021 п. E.6.2.2 Еквіпотенційні сполучення внутрішніх струмопровідних частин вказано: усі електричні з’єднання (силові та сигнальні) належить сполучати за допомогою SPD.

Вже цього може бути достатньо для того щоб відповісти на запитання про необхідність ПЗІП.

П. 6.2.4 Еквіпотенційні сполучення блискавкозахисту для внутрішніх систем

Якщо кабелі внутрішніх систем не є ані екранованими, ані розміщеними в металевих каналах, їх належить приєднувати за допомогою SPD. У системах TN провідники PE та PEN мають бути з’єднані з LPS напряму чи через SPD.

E.6.2.5 Еквіпотенційні сполучення зовнішніх послуг

….Якщо послуги (струмопровідні кабелі, труби), які вводять до будівлі (споруди), не є екранованими, частковий струм плинутиме активними провідниками. У цьому разі SPD, здатні витримувати прогнозовану струм блискавки, належить розмістити у місці уводу. Провідники PE та PEN може бути під’єднано безпосередньо до сполучної шини.

E.6.4 Захист від впливу індукованих струмів у внутрішніх системах

Струми у провідниках зовнішньої LPS можуть індукувати надмірні перенапруги в петлях провідників внутрішніх систем через магнетну взаємодію. Перенапруги можуть спричинити збої внутрішніх систем. Оскільки практично всі будинки містять електронне обладнання, вплив електромагнетного поля зовнішніх та внутрішніх доземних провідників належить брати до уваги за планування систем захисту від блискавки. Заходи захисту від перенапруг подано в EN 62305-4.

D.4 Будівлі (споруди), що містять тверді вибухові речовини

Пристрої захисту від імпульсних перенапруг (SPD) належить передбачити як частини LPS для всіх місць, де є вибухові матеріали. Де це можливо, SPD належить розташовувати за межами тих місць, де є тверді вибухові матеріали. Належить вибирати SPD вибухозахищеного типу для розташування всередині тих місць, де є вибухові речовини чи вибухонебезпечний пил.

Про влаштування ПЗІП у ПУЕ

Крім того про необхідність захисту від перенапруг описано практично у кожному розділі ПУЕ 2017. Зокрема у розділі 2 , глава 2.1. «ЗАХИСТ ВІД ПЕРЕНАПРУГ» вказано таке:

2.1.80 Електроустановки треба захищати від атмосферних перенапруг, які передаються системою розподілу електроенергії, і комутаційних перенапруг. Вимогу щодо захисту від комутаційних перенапруг, як правило, виконують, якщо електроустановка є захищеною від атмосферних перенапруг.

2.1.81. Захист від перенапруг, які виникають у разі прямих ударів блискавки і ударів блискавки поряд з електроустановкою, треба виконувати відповідно до вимог ДСТУ EN 62305-1, ДСТУ IEC 62305-2, ДСТУ EN 62305-3, ДСТУ EN 62305-4 та НПАОП 40.1-1.32-01.

2.1.82 Якщо електроустановка живиться від мережі, яку повністю прокладено в землі, а значення стійкості обладнання до імпульсних перенапруг відповідають вимогам табл. 2.1.17 (1,5-2,5-4-6 кВ для відповідно I-IV категорій системи 220/380), то спеціальний захист від атмосферних перенапруг виконувати не потрібно.

Цей останній пункт начебто дає можливість оминути встановлення захисту від перенапруг, адже більшість існуючих і практично всі нові кабельні лінії влаштовані підземно. Однак щодо відповідності стійкості обладнання до імпульсних перенапруг то беручи до уваги майже 100 % наявність електроніки в сучасних будівлях і спорудах, майже всі вони будуть відноситися до I категорії яка описана в табл. . 2.1.17 як «Обладнання, яке застосовують лише в стаціонарних електроустановках за умови обмеження перенапруг перехідних процесів до заданого рівня за допомогою засобів захисту, установлених поза обладнанням (комп’ютери, побутові прилади з електронним програмуванням тощо)». Отже ПЗІП можна не встановлювати на об’єкті лише за умови, що обладнання чутливе до імпульсів захищене від них окремо.

ВИСНОВОК

З усього робимо висновок, що влаштування ПЗІП не є рекомендацією виробників чи порадою досвідченого електрика, а має нормативне підґрунтя!

Та найважливіше завдання спеціалістів цієї сфери сформувати саме розуміння масштабів наслідків імпульсних перенапруг у своїх замовників у порівнянні з вартістю встановлення захисту і тоді сумніви зникнуть самі собою!

У нас є все, що потрібно проєктувальнику блискавкозахисту!
В новій версії Кабінету проєктувальника LPS зібрані всі інструменти, калькулятори, зразки та шаблони, які допоможуть вам проєктувати блискавкозахист швидше та професійніше!!

Слідкуйте за нами у:

0 0 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі