стаття

Як обирати рівень блискавкозахисту LPL на основі оцінки ризиків?

Перед початком розрахунку системи блискавкозахисту обов’язково потрібно визначити необхідний рівень блискавкозахисту (LPL) для конкретної будівлі, від якого вже будуть залежати параметри LPS, такі як розмір сітки LPS, значення захисних кутів, RSM чи відстані між струмовідводами.

Після відміни ДСТУ Б В.2.5-38:2008, в якому для визначення LPL (чи по старому, РБЗ) потрібно було лише розрахувати просту формулу та вибрати будівлю за призначенням чи характеристиками згідно таблиці, визначати потрібний LPL стало набагато складніше. Згідно ДСТУ EN 62305-2 для визначення потрібного LPL потрібно провести оцінку ризиків. Спробуємо по простому пояснити, в чому полягає розрахунок ризиків, та як нам при такому розрахунку обирати потрібний рівень блискавкозахисту.

Проведення оцінки ризиків

Для визначення необхідності влаштування LPS для захисту будівлі від удару блискавки та вибору необхідного класу LPS, потрібно провести оцінку ризиків відповідно до ДСТУ EN 62305-2:2012.

Розрахунок ризику слід розпочати з визначення типів втрат, які можливі для конкретної будівлі.

L1: втрати, пов’язані із загибеллю та травмуванням людей;

L2: втрати, пов’язані з повним або частковим руйнуванням громадських комунікацій;

L3: втрати, пов’язані з нанесенням шкоди об’єктам культурного призначення;

L4: економічні втрати (втрати, пов’язані з руйнуванням будівлі (споруди), його частини/ або порушенням або припиненням діяльності).

Як правило, L1 та L4 завжди будуть присутні, L3 — лише для об’єктів, що мають культурну цінність, а L2 — при ймовірності пошкодження інженерних комунікацій, які надають послуги для інших будівель чи користувачів.


Кожному типу втрат L (L1, L2, L3, L4) відповідає ризик R1, R2, R3, R4.

Для конкретної будівлі потрібно розрахувати ризики (R1, R2, R3, R4), які підходять для цієї будівлі. Після цього потрібно порівняти значення ризиків, які Ви отримаєте внаслідок розрахунку ризиків, зі значеннями допустимих ризиків, які вказані в таблиці 1.

При розрахунку ризиків (R1, R2, R3, R4) потрібно обирати значення деяких коефіцієнтів, які залежать від заходів захисту від удару блискавки (наприклад наявності LPS з конкретним LPL чи наявності ПЗІП).

При першому розрахунку потрібно підставляти значення коефіцієнтів для випадку, коли для захисту від удару блискавки ще не передбачено заходів захисту.

Як результат оцінки ризиків для будівлі, для якої ще не передбачано LPS, ми отримаємо значення ризиків R, які потрібно порівняти з прийнятними значеннями ризику RT.

1 – Якщо значення ризиків для будівлі, для якої ще не передбачано LPS, є меншим від прийнятного (R < RT), то влаштування LPS для такої будівлі не вимагається.

2 – Якщо значення ризиків перевищує прийнятне значення (R > RT), то потрібно передбачити заходи захисту (окремо або декілька разом), такі як: 

– влаштування LPS (наприклад, класу LPS III);

- влаштування пристроїв захисту від імпульсних перенапруг (ПЗІП); 

– ізолювання доземних провідників LPS чи інші,

– влаштування протипожежних систем.

Після повторної оцінки ризиків вже з врахуванням передбачених заходів захисту, ми отримаємо нові значення ризиків, які знову потрібно порівняти з прийнятними.

Якщо після повторної оцінки ризиків їх значення не перевищують прийнятні, то обрані заходи захисту підходять для нашої будівлі і для захищуваної будівлі потрібно запроєктувати LPS з тим рівнем блискавкозахисту, який був врахований при оцінці ризиків, а також передбачити влаштування ПЗІПів чи інших заходів, які ми брали до уваги при оцінці ризиків.

Якщо після повторної оцінки ризиків (з врахуванням передбачених заходів захисту) отримане значення ризиків все одно перевищує прийнятне (R > RT), потрібно передбачити жорсткіші заходи захисту, наприклад збільшити рівень блискавкозахисту з LPL ІІІ до LPL ІІ та/або передбачити влаштування ПЗІПів, якщо їх не було враховано в попередній оцінці ризиків. Збільшувати заходи захисту потрібно до тих пір, поки після чергової оцінки ризиків їх значення буде меншим від прийнятного.

У випадках, коли ризик не може бути знижений до прийнятного рівня, повинен бути встановлений найвищий рівень захисту об’єкта, тобто LPS з I рівнем блискавкозахисту.

Висновки оцінки ризиків

1 – Суть розрахунку і оцінки ризиків полягає в тому, що для будівлі, яка розглядається, потрібно передбачити такі заходи захисту від небезпеки удару блискавки (влаштування LPS потрібного класу, влаштування ПЗІП та інші), які змінімізують актуальні для цієї будівлі (споруди) ризики (R1, R2, R3, R4) до прийнятних (RT).

2 – Для кожного випадку, коли будь-який з розрахованих ризиків перевищує прийнятне значення (Rх > RT), потрібно передбачати додаткові заходи чи враховувати інший клас LPS, та провести перерахунок ризиків вже з врахуванням цих заходів.

3 – Після завершення розрахунку всіх ризиків (R1, R2, R3, R4), що є актуальними для будівлі, яка розглядається, та їх компонентів, ми отримаємо значення ризиків, які повинні бути меншими від прийнятних:
R1 < RT1 (R1 <10-5);
R2 < RT2 (R2 <10-3);
R3 < RT3 (R3 <10-4);
R4 < RT4 (R4 <10-3);

4 – Всі заходи захисту від удару блискавки, які були враховані при розрахунку фінальних значень ризиків, які не перевищують прийнятні (Rх < RT), потрібно врахувати та передбачити при проєктуванні системи блискавкозахисту. Тобто проєктувати систему блискавкозахисту потрібно по тому рівню блискавкозахисту (класу LPS), який враховувався при розрахунку фінальних значень ризиків!

Методичка web-2

Детальніша інформація по розрахунку ризиків відповідно до ДСТУ EN 62305-2 з наведеним алгоритмом розрахунку ризиків та прикладом оцінки ризиків та вибору рівня LPS наведені в наших Методичних рекомендаціях з розрахунку LPS.

Методичні рекомендації з розрахунку та проектування блискавкозахисту є безкоштовними та надаються у друкованій версії для проектних та монтажних організацій.

Якщо Ви бажаєте отримати друкований примірник Методичних рекомендаціяй з розрахунку LPS, надішліть запит з вказанням Ваших контактів для відправлення примірника Новою поштою на емейл: sales@tdsb.com.ua

Також ми проводимо онлайн курс з розрахунку LPS, який допоможе інженерам та проєктантам самостійно навчитись проводити оцінку ризиків та розрахунок системи блискавкозахисту згідно ДСТУ EN 62305-2012!

Онлайн курс буде корисним для проєктантів, інженерів та керівників проєктів, які працюють з системами бискавкозахисту в період повного переходу до користування серією стандартів ДСТУ EN 62305:2012!

Детальніша інформація про онлайн курс з LPS та реєстрація на курс доступна за посиланням нижче

Слідкуйте за нами у:

5 1 голос
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі