стаття

Узгодження систем заземлення на об’єкті

Координація систем заземлення

Питання щодо того, як скоординувати заземлення блискавкозахисту з робочим заземленням внутрішнього електричного обладнання та мережі, надходять досі і доволі часто. Все через те, що вимоги щодо максимального опору різні, є ризик розтікання великих струмів і заходу їх всередину будівлі і т.д. І тому перша думка монтажників – ні в якому разі не об’єднувати ці два контури, адже так не буде шансу виходу з ладу устаткування через імпульс від заземлення.

Насправді все не зовсім так. Розберемо основні важливі моменти щодо наслідків об’єднання систем заземлення в одну.

Що кажуть нормативні документи?

1. Відповідно до ПУЕ п. 1.7.59: Заземлювальні пристрої електроустановок будівель і споруд і заземлювальні пристрої для їх блискавкозахисту, як правило, мають бути спільними!

2. Відповідно до п 6.2.1 ДСТУ 62305-3:2012 еквіпотенційні сполучення досягаються шляхом з’єднання всіх струмопровідних елементів в будівлі (в тому числі і робочого заземлення) і «Якщо еквіпотенційні сполучення блискавкозахисту встановлено відносно внутрішніх систем, частина блискавки може затікати до таких систем, тож ці явища належить брати до уваги.»

3. Відповідно до ДСТУ EN 62305-3: р. 5.4, р. 5.4.2.1, р. Е.5.4.1, р. D.3. опір заземлення повинен бути нижче 10 Ом. При цьому вимога в основному стосується до типу А, до типу В вимога щодо 10 Ом є тільки для вибухонебезпечних будівель.

4. Відповідно до ПУЕ п. 1.7.97 для установок напругою до 1 кВ опір повинен бути менше:
4 Ом в електроустановках змінного струму в разі потужності джерела живлення > 100 кВ·А;
10 Ом в електроустановках змінного струму в разі потужності джерела живлення або сумарної потужності паралельно працюючих джерел живлення до 100 кВ·А і у всіх електроустановках постійного струму.

5. Відповідно до ПУЕ п. 1.7.106 для установок напругою понад 1 кВ опір повинен бути не більший ніж 0,5 Ом, з урахуванням опору штучних і природних заземлювачів.

Важливо при об’єднанні заземлення

Заземлення блискавкозахисту та робоче (захисне) заземлення можна об’єднувати, проте потрібно врахувати 2 такі важливі моменти:

1. При об’єднанні заземлення треба дотримуватись вимоги, щоб загальний опір відповідав вимогам до робочого заземлення (наприклад менше 4 Ом).

2. За п 6.2.4. ДСТУ 62305-3 2012: «Якщо кабелі внутрішніх систем є ані екранованими ані розміщеними у металевих каналах, їх належить приєднувати (до спільної ШВП) за допомогою SPD (ПЗІП)

Об’єднання заземлення + влаштування ПЗІП

Практично правильно і безпечно об’єднати системи наступним чином: об’єднати контури заземлення блискавкозахисту та робочого заземлення в землі та забезпечити захист внутрішнього обладнання від перенапруги.

ПЗІП класу 1 встановити в ГРЩ за всіма правилами їх підбору і монтажу після ввідного автомата і під’єднати через шину до робочого заземлення. Наступні ступені захисту ПЗІП встановити за потреби за таким же алгоритмом.

Принцип захисту обладнання за допомогою ПЗІП

Принцип захисту обладнання від перенапруги за допомогою ПЗІП полягає в його матеріалі і по суті відповідає захисту від імпульсу через вхідні лінії: коли, з якої-небудь причини, напруга в мережі різко зростає, опір напівпровідникового елемента ПЗІП миттєво падає до мінімальних значень. В результаті цього струм починає надходити через захисний пристрій на контур заземлення, створюючи штучне коротке замикання, яке провокує спрацьовування автоматичного вимикача і знеструмлення мережі. Після того, як напруга знизиться до допустимих меж, опір варистора зросте і ланцюг продовжить роботу в звичайному режимі.

Те саме відбудеться і при заведенні струму з боку заземлення, тільки надлишковий струм повернеться в мережу.

Звичайно, схема якісно укомплектованого захисту від усіх стрибків та перепадів напруги повинна враховувати і інші моменти, як от тип обладнання, наявність з’єднаних низькострумною мережею об’єктів з незалежними системами заземлення та інше, проте основний мінімум захисту можна забезпечити саме описаним вище способом.

ВИСНОВОК

Різні типи заземлення можна і треба об’єднувати, але при цьому потрібно передбачати спеціальний захист від наслідків цього об’єднання.

Думка про те, що якщо два види заземлення, які знаходяться один від одного на відстані 30-50 м чи менше, не об’єднати, то таким чином не буде ризику наведених перенапруг в мережі – помилкова, адже стрибки напруги в мережі відбуваються не лише від прямого удару в будівлю, а якраз найчастіше від влучання блискавки за кілометри від неї. Отож влаштування внутрішнього захисту є важливим для будь якого об’єкту з цінним обладнанням!

Слідкуйте за нами у:

5 2 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі